Savršena baklava

Lično mislimda je internet značajno unapredio kulinarstvo, naročito ono kućno, domaće (namerno ne kažem „amatersko“ – jer po mnogim karakteristikama ima sjajnih profesionalaca među svim tim ljudima) jer je omogućio  ne samo da dođemo do recepata nekih nama egzotičnih jela, već i međusobnu komunikaciju ljudi koji se u nekom običnom životu nikad ne bi sreli,  razmenu recepata lokalnih jela i specijaliteta, ali i najdirektnije učenje iz tuđih iskustava i saznanja.

Ja sam podelila ovde recept za maminu baklavu koja je u familiji i među prijateljima uvek ocenjena kao vrhunska i meni je važila kao reper za dobru baklavu.

I ako ne spada u moje omiljene poslastice, ne odbijam je nikad pa sam tako imala priliku da probam i neke dobre baklave različite od mamine.

Baklava na koju sam naišla pregledajući savršene hlebove i kroasane na Instagram nalogu #tb_tanja privukla mi je pažnju iz dva razloga: 1. U nekom postu sam našla podatak da je Tanja iz Sarajeva i 2. U uvodu, uz „baklava je sa orasima“ stoji i „baklava se pravi sa puterom“.

Tačne mere, jasna i precizna uputstva su, već sam se uverila, odlika recepata koji se mogu naći na ovom sjajnom nalogu, tako da nije bilo dileme oko toga da li da probam. Za „tirit“ sam prvi put čula, ali sam ga sa punim poverenjem prihvatila kao neizostavan deo recepta i nisam pogrešila: uverila sam se da ovo jeste najbolja i najukusnija baklava koju sam ikad imala prilike da probam. Recept prepisujem.

Potrebno je:

  • ½ kg tanki kora
  • ½ kg oraha (recimo 400 g samlevenih i 100g seckanih)

Za agdu:

  • ½ kg šećera
  • 5,5dl vode
  • 1 vanilin šećer
  • 1limun

Za tirit:

  • 125g brašna
  • 50g putera
  • 1 žumance

Još, za premazivanje

  • Oko 100-150g putera istopljenog sa malo ulja (ja sam koristila kokosovo jer sam jedino to imala)

Najpre skuvati agdu tako što se u pogodnu šerpu šećer prelije vodom, doda limun isečen na tanke kolutove i stavi na ringlu da proključa.  Nakon toga smanjiti vatru i kuvati 10-tak minuta. Ostaviti sirup da se ohladi.

Za tirit izmutiti žumance sa puterom sobne temperature i dodati brašno pa mešati dok se ne sjedini i ne pojave sitne grudvice. Te grudvice rasporediti na pleh (ja sam ga prekrila papirom za pečenje) i peći 10-tak minuta u rerni zagrejanoj na 180-200C pa pomešati sa pripremljenim orasima.

Kore iseći na veličinu tepsije (za ovu količinu, koristila sam tepsiju dimenzija 32×28)

Premazati tepsiju istopljenim puterom pa pekriti sa tri kore. Gornju poprskati puterom pa posuti orasima. Posle toga idu dve kore, puter, orasi pa ponavljati sve dok se materijal ne potroši. Za kraj obavezno ostaviti 4 kore. Iseći baklavu na željeni oblik i veličinu. Između isečenih komadića preliti preostalim puterom.

Baklavu peći na 180C sat vremena.

Izvaditi iz rerne i preliti pripremljenom agdom.

Kore ostaju krckave, baklava je dovoljno sočna i slatka, ali ne preslatka, orasi se taman lepo ispeku, a ukus putera joj daje poseban šmek.

Jedina mana joj je što treba znati i – stati.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *